Jdi na obsah Jdi na menu
 


Call of Duty 2: Tipy a triky

GAME PARK.cz

Call of Duty 2: Tipy a triky

Call of Duty 2 se pomalu a jistě stala nejhranější hrou na GameParku a tím pádem si zaslouží, abychom jí věnovali samostatný článek. V tom vás seznámím s několika radami a doporučeními, jak si hru nastavit, jak se ve hře chovat a s dalšími věcmi, které by vám mohly pomoci dosahovat lepších výsledků. Samozřejmě je třeba brát na zřetel, že přečtení jednoho článku z vás neudělá ultra skillera, před kterým se pokloní celý publik. Pouze vám pomůže se k tomuto stavu co nejrychleji přiblížit, největší díl práce bude na vás, vašem umu a šikovnosti. :-´) Zároveň není cílem tohoto článku popsat naprosto všechny vychytávky co existují, není to ani dost dobře možné. Text je určen hlavně začátečníkům a mírně pokročilým hráčům. Připraveni? Pohodlně se usaďte a jdeme na to.


DirectX7 vs DirectX9
První základ úspěchu je správné grafické nastavení hry. CoD2 obsahuje, narozdíl od předchozího dílu, jedno výrazné specifikum a tím je možnost zapnout nebo vypnout DX9 efekty. Co to ty DX9 efekty vlastně jsou? Velmi zjednodušeně by se dalo říct, že všechny ty krásné odlesky zbraní, lesklé a realisticky vypadající textury budov, detailní dým a prach. Tedy věci které jsou jednak pro on-line hraní zbytečné a na druhou stranu i velmi náročné na hardware. Tam kde budete s průměrně výkonným strojem dosahovat 40-50FPS (snímků za vteřinu) při nastavení DX7, budete mít při nastavení DX9 stěží 25FPS, což je pro plnohodnotné hraní zcela nedostatečné. To je jedna věc. Další je již zmíněný prach a dým. I když budete mít dost silnou mašinu, aby vám bez problémů utáhla DX9 nastavení, budete kvůli výše uvedeným efektům znevýhodněni. Vysvětlím. Díky realisticky zobrazeným dýmům a prachu neuvidíte tak daleko. Zvláště na velkých mapách je to podstatný handicap. A konečně poslední nedostatek: DX9 je výrazně namáhavější na oči a více je unavuje. Nedokážu přesně vysvětlit čím to je, ale není to jen moje zkušenost a potvrdilo mi to nezávisle na sobě více lidí.
Je na čase si shrnout odstavec. DirectX9 si nechejte pro hraní singleplayeru, pro multiplayer mějte vždy DirectX7. Kde se nastavuje? V menu Grafika – Rendering Method Preference.


Voice Chat
CoD2 obsahuje jednu zajímavou vychytávku, která není příliš obvyklá u jiných her a dalo by se říct, že se vyskytuje ojediněle. Je to interní Voice chat – jinak řečeno, funkce umožňující se při multiplayeru dorozumívat hlasově. Možnost domlouvat se pomocí hlasu vám jistě nebude neznámá, existují na to externí programy jako Teamspeak nebo Ventrilo. Interní voice chat má tu výhodu, že nepotřebujete žádný další program a zároveň vás slyší všichni přítomní hráči ve hře (hrající za stejnou stranu, při DM pak všichni). Zajímavá funkce, která dokáže výrazně zkvalitnit herní zážitek a týmovou souhru. Nevýhody jsou nasnadě. Když přijde do hry nějaké (s prominutím) hovado, které chce všem ukázat, že ho rozhodně minuly základy slušného chování. Pro tento případ jde naštěstí Voice chat vypnout - v menu Voice Chat - Voice Chat ON (zapnuto) nebo OFF (vypnuto). Další možností je přímo ve hře vypnout Voice Chat u konkretního hráče. Postup: Ve spuštěné hře běžte do hlavní nabídky (kde vybíráte za jakou stranu budete hrát) a zvolte možnost 3. Mute players. V dalším okně už můžete jednotlivé hráče ztlumit.


Granáty
Házení granátů už jistě máte všichni zažité a ani vám na tom nepřijde nic zvláštního. Přesto je tady zmíním, protože jak jsem se za adminování přesvědčil, mnoha lidem to zase až tak jasné nebylo. Narozdíl od CoD, kde je nutné vždy nejdříve zvolit granát jako samostatnou zbraň a poté teprve házet, umožňuje CoD2 házení rovnou. Tedy po stisku tlačítka dojde hned k odhození granátu. Je to rychlé a pohodlné a osobně si to už ani jinak nedokážu představit. Vím, že hodně hráčů včetně mě před několika měsíci říkalo, že si na to nikdy nezvykneme, ale opak je pravdou. Osobně mám odhod granátu nabindován na kolečko myši, přičemž na proti-pohybu mám rotaci nebo chcete-li změnu zbraní. Zmiňuji to zde hlavně proto, že se hodně lidí divilo a bylo překvapených, že tato funkce jde na myš nastavit. Jak? Při editaci požadované funkce stačí pohnout kolečkem myši v požadovaném směru.


Přehlednost
Tento odstavec je určen hlavně hráčům, co s CoD2 ještě neměli tu čest, na GP hrají CoD nebo jinou hru a uvažují o tom, že by si pokračování vyzkoušeli. Při hře budete mít ze začátku trochu problém rozeznat nepřátelské protihráče a to zvláště na velkých mapách. Jejich uniformy více splívají s okolím a ten okamžik, než si uvědomíte, že tam vzadu někdo je, bývá většinou rozhodující. Je to zajímavé, ale po několika hodinách hraní si na to člověk zvykne a poté už mu to nečiní žádný problém. Osobně jsem tuto situaci zažil několikrát, kdy jsem měl delší pauzu od hraní CoD2 a pokaždé jsem si zase musel zvykat. To že se opět nejedná jen o můj dojem jsem si ověřil u několika dalších hráčů, což samozřejmě nevylučuje, že právě vám to nečinilo problém žádný. :-)


GP klient
Nechme chvilku samotnou hru, pojďme se věnovat neméně důležité věci, kterou všichni jistě znáte – GamePark klientovi. Ten je nezbytně nutný pro spouštění všech her na GameParku a pokud patříte mezi úplně začínající hráče, jeho instalátor najdete zde. K čemu tedy klient slouží? Nejen k možnosti připojit se do hry nebo pokecat s ostatními pomocí chatu, ale nabízí hlavně onu unikátní možnost, aby hráč který spouští hru mohl server nastavit, jak on bude chtít. Může si zvolit libovolnou rotaci map, typy zbraní, počet herních minut a další a další věci. Jak jsem zjistil, mnoho lidí vůbec neví, že takovou možnost mají a co vlastně která položka znamená a ovlivní při hře. Proto nyní některé podrobně popíšu.

Friendly Fire:
Standartně nastaveno na 0 – Při zásahu svého spoluhráče v týmu (střelbou - výbuchem granátu), se nic neděje, nebude zraněn.
Další varianty nastavení:
- 1 Při zásahu spoluhráče mu uberete zdraví stejně, jako by jste trefili protihráče. Můžete ho tím pádem i zabít.
- 2 Při zasažení spoluhráče ubyde zdraví jen vám - tj. jako by jste střelili sami sebe.
- 3 Při zasažení spoluhráče mu uberete zdraví, ale stejně tak dojde k ubrání zdraví i vám. Pokud ho tedy zasáhnete tak že zemře, zemřete i vy.


Pouze pušky: Sice máme na GP samostatný mód umožňující hrát jen s puškou a žádnou další zbraň nemáte k dispozici, ale jen pro Teamdeathmatch. Volba v klientu zakáže všechny ostatní „primární“ zbraně, ale ponechá vám pistolku a granáty. Pro aktivaci nastavte v klientu volbu na 1.

Pouze odstřelovačky: platí úplně to stejné co v odstavci s puškami. Tedy jsou zakázány všechny primární zbraně kromě snipek, máte k dispozici i pistolku a granáty.

Granáty: Další funkce v klientu (prozatím jen v TDM), umožňující zcela vypnout granáty ve hře, což je na některých malých mapách více než přínosné.
Standardní nastavení: 0 granáty ve hře nejsou, 1 granáty jsou ve hře normálně, jak jste byli dosud zvyklí.


Jistě mi dáte za pravdu, že díky těmto nastavením si můžete každou hru vytvořit k obrazu svému a podle vlastních požadavků. Je to jistě lepší, než kdyby jste měli k dispozici stále stejně nastavené místnosti. Pokud se dostanete k tomu, že máte možnost nastavovat místnost, berte to prosím na zřetel a věnujte se tomu s maximální pečlivostí. Nezapomínejte, že tím tvoříte hru pro ostatní a že špatně nastavená místnost je obrázkem o hráči, který místnost založil. Přibudou i další nastavení, u kterých bude možnost, aby si hráči sami rozhodli, zda je ve hře chtějí mít. Namátkou zmíním třeba možnost vypínat brokovnice nebo zapnout kouřové granáty. Nechte se překvapit, co pro vás CoD2 admin team v brzké době připraví.

Taktiky?
To by bylo vše k nastavení hry pomocí klienta a vraťme se zase zpět ke hře. Možná jste zaregistrovali, že vychází seriál taktik pro CoD, kde jsou pro mapy vysvětlovány různé postupy. Já osobně jsem k podobným věcem spíše skeptický a nemyslím si, že to týmu může nějak výrazně pomoci k úspěchu. Na druhou stranu to může těm začínajícím ukázat první cestu, která je nastartuje k lepším výsledkům, o což v tomto seriálu šlo. Nečekejte tedy, že vám teď prozradím nějaký zaručený postup, bude to jen naprosto základní snůška rad a doporučení, které z vás postupem času mohou udělat lepší hráče.
Základní věc: přemýšlejte!! Umět rychle zamířit a trefit se, je sice dost podstatná část úspěchu, ale taky se k tomu zamíření musíte dostat :-). Pořád si zkoušejte představit, co by asi udělal protihráč, kde by se mohl schovat. Pokud vidíte, že je skupinka nepřátel schovaná na druhé straně mapy, zkuste je obejít a zneškodnit ze zálohy, než aby jste jim pořád dokola nabíhali na mušku. Snažte si představit, co asi udělá protihráč, když ho na některém místě zahlédnete. Myslete dopředu - co se může stát, kde může kdo být. Když se přesunujete - rozhlížejte se. Občas mrkněte i za sebe. Týmově spolupracujte! Ve skupině s krytím máte několikanásobně větší šanci, než při samostatných nájezdech. Cvičte AIM!! To je to nejdůležitější, co zůstává stále stejné. Co nejrychleji a nejpřesnějí trefit protihráče. Toho docílíte jen poctivým a pravidelným tréninkem.


Pár slov o CTF
Kolikrát jste se setkali s tím, že spousta hráčů degraduje mód Capture The Flag na obyčejný TeamDeathmatch? Já mnohokrát a přitom tento mod nabízí daleko víc a při týmové spolupráci je velmi zábavný. Přibližme si CTF výstižnou definicí, kterou má na svědomí bývalý admin Stinger:

Capture the Flag neboli Vezmi vlajku je jeden z 5ti základních typů hry. Každý tým má jednu svou vlajku a snaží se ukořistit tu soupeřovu. Úkolem tedy je doběhnout k soupeřově vlajce a přinést ji ke své, aniž by byla protihráči ukradena. Hra je velmi dynamická a během chvilky se z defenzivy můžete dostat do útoku a soupeře zatlačit až na okraj mapy. Kladem této hry je dynamika, což zajišťují respawny s menší časovou prodlevou po smrti než je u SaD a taky proměnlivost míst, kde se hráči respawnují. Velmi dobrý způsob jak dosáhnout vítězství je rozdělit tým na obránce, kteří hlídají vlajku a útočníky, kteří se snaží přinést tu soupeřovu. Kdo má rád akci, musí ten styl milovat - rychlé a překvapivé útoky, taktika a adrenalin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cod2

(pimena, 25. 11. 2007 13:46)

kde je ten directx7 pod jakym nazvem je v menu

www.misar.estranky.cz

(www.misar.estranky.cz, 30. 8. 2007 13:51)

www.misar.estranky.cz

Kokoti

(^1BOREC^1, 30. 8. 2007 13:51)

www.misar.estranky.cz

videa

(pimena, 5. 4. 2007 6:56)

ti videa sou dobry ale to 12 neni vase